Informacje
Zagrojmi.pl to platforma do nauczania muzyki tradycyjnej w formie online. To innowacyjna inicjatywa w obszarze edukacji cyfrowej i ochrony dziedzictwa kulturowego. Platforma pozwala użytkownikom uzyskać głębszy wgląd w różnorodność muzyki góralskiej z różnych regionów Polski.
Zagrojmi.pl oferuje odtwarzacz wielościeżkowy, samouczki wideo oraz nagrania audio utwór i poszczególnych partii instrumentalnych zrealizowane przez góralskich muzyków. Ponadto na platformie znajdują teksty utworów i materiały źródłowe, które pozwolą użytkownikom nie tylko poznać oryginalną, autentyczną praktykę wykonawczą muzyki ludowej, ale także jej źródła.
Zagrojmi.pl to nie tylko zachowanie bogatych tradycji muzyki ludowej, ale także prezentacja i włączenie ich w nowy i twórczy sposób do współczesnych praktyk edukacyjnych. Platforma będzie połączeniem tradycyjnej metody nauczania ze słuchu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Użytkownicy mają możliwość w dowolnym dla siebie czasie uczyć się bezpośrednio od muzyków góralskich, bez nienaturalnego dla muzyki tradycyjnej zapisu nutowego.
Platformę tworzą zakładki:
W zakładce „Wideo” można obejrzeć klip wideo z nagraniem całej kapeli, by poznać brzmienie całego utworu. Pod filmem podane są szczegółowe informacje na temat utworu: nazwa, tekst utworu oraz miejsce pochodzenia i skład kapeli.
Największą innowacją platformy jest dostępność wielościeżkowego odtwarzacza muzyki, który pozwala użytkownikom zarządzać utworami. Obejmuje to możliwość włączania i wyłączania poszczególnych instrumentów oraz dostosowywania poziomów głośności, co pozwala użytkownikom dostosowywać muzykę i szczegółowo analizować rolę każdego instrumentu i partii wokalnej w całości utworu.
W zakładce „Części” znajdują się osobne nagrania audiowizualne każdego wykonawcy. Dzięki temu każdy użytkownik ma możliwość analizy różnych technik wykonawczych, niezależnie od tego, czy jest to gra na instrumentach, czy partia wokalna. W każdym nagraniu można zmniejszyć prędkości odtwarzania filmów do 0,75 lub 0,5, bez pogorszenia jakości obrazu. Pozwala to użytkownikom nauczyć się poszczególnych partii utworu i dokładnie przeanalizować wszystkie ozdobniki nadające charakter muzyki góralskiej.
W zakładce „Źródła” dostępne są archiwalne nagrania dźwiękowe danego utworu. Nagrania archiwalne umożliwiają użytkownikom badanie i analizowanie różnych stylów wykonawczych oraz zmienności muzyki tradycyjnej. Cecha ta jest szczególnie cenna w badaniach i nauczaniu muzyki tradycyjnej, gdyż pozwala na interpretację poszczególnych utworów w szerszym kontekście, zrozumienie ich tła historycznego i kulturowego, a także odmian muzyki różnych regionów i okresów.